gtemata.com

Cum să țineți un scor de tenis

Tenisul are unul dintre cele mai ciudate sisteme de scoruri pe scena sportivă, dar este, fără îndoială, unul dintre cele mai distractive sporturi. Vestea bună este că odată ce ați învățat scorul, nu va trebui să vă luptați să-l amintiți. Mergeți la primul punct pentru a afla cum să păstrați scorul într-un joc de tenis.

paşi

Partea 1

Înțelegerea scorului
Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 1
1
Rețineți diferența dintre joc, set și potrivire. Meciul se referă la întreaga durată a jocului și se face din cele mai bune 3 seturi sau cel mai bun din cele 5 seturi (în funcție de categoria dvs.). Fiecare set este jucat la cel mai bun joc de 6.
  • Imaginea intitulată
    2
    Amintiți-vă cum este marcat fiecare joc. Un jucător bate în jurul unui joc. Un joc este câștigat, în general, de către jucător (sau de echipa în cazul dublei) care face 4 puncte. Un punct începe când un jucător bate și adversarul răspunde și punctul continuă înainte și înapoi până când unul dintre jucători trimite mingea de pe teren sau atinge plasa. Rețineți că un joc poate dura și 7 puncte sau mai mult pentru a termina, de exemplu, atunci când un jucător face 3 puncte, iar celălalt 4. Fiecare punct are o valoare proprie pentru fiecare jucător:
  • Primul punct corespunde "15"
  • Al doilea punct corespunde "30"
  • Al treilea punct corespunde "40"
  • Al patrulea punct corespunde jocului (care determină sfârșitul acelui joc)
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 3
    3
    Trebuie să știți cum să apelați puncte când bateți. În timpul fiecărui joc, este de până la batter să apeleze scorul astfel încât adversarul să audă acest lucru (dacă nu joci într-un cadru profesional unde au un tablou de bord). Trebuie să spui mereu scorul tău, urmat de cel al adversarului tău. De exemplu:
  • Dacă ați făcut 2 puncte și adversarul 1, veți spune "30-15".
  • Dacă adversarul tău a făcut 4 puncte și tu 1, vei spune "15-40".
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 4
    4
    Înțelegeți scorul fiecărui set. Fiecare set durează până când un jucător sau o echipă (în dublu) câștigă 6 jocuri. La începutul glumei, trebuie să apelați întotdeauna numărul de jocuri câștigate de fiecare jucător / echipă, pornind de la scorul dvs. De exemplu:
  • Dacă ai câștigat 4 jocuri și adversarul tău 2, vei chema "4-2" înainte de a începe jocul "bătăi" (jocul la care pariezi, în loc să primești).
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 5
    5
    Știți că trebuie să câștigi mereu cu 2 puncte dacă ești legat. Se aplică atât la jocuri, cât și la seturi. Iată câteva exemple:
  • Dacă aveți ambele 40 de puncte, atunci trebuie să faceți 2 puncte consecutiv pentru a câștiga jocul (vedeți mai jos punctele următoare).
  • Dacă amândouă ați câștigat 5 jocuri și scorul este de 5-5, atunci va trebui să câștigați încă 2 jocuri la rând pentru a merge la 7-5 și a câștiga setul.
  • Dacă sunteți 5-5 și câștigați următorul joc, scorul devine 6-5. Dacă pierzi următorul joc și scorul este 6-6, va trebui să câștigi 8-6 pentru a câștiga setul. Unele seturi au un scor de 12-10 sau chiar mai mare.
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 6
    6

Afla cand meciul este castigat (sau pierdut). În funcție de categoria în care jucați, va trebui să câștigați 3 seturi din 5 sau 2 din 3. În orice caz, ca și în cazul jocurilor și seturilor, trebuie să câștigați 2. Aceasta înseamnă că meciurile pot fi câteodată câte 5 seturi din 7 , sau chiar 7 din 9 dacă tu și adversarul tău păstrează paritatea.
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 7
    7
    Învață să scrii scorul după meci. În cartea de scor, trebuie să scrieți puncte pentru fiecare set. Ar trebui să vă scrieți mai întâi scorul. De exemplu, dacă ați câștigat meciul, cartea dvs. ar arăta astfel:
  • 6-3, 4-6, 6-2. Aceasta înseamnă că ai câștigat primul set de 6 jocuri la 3 - ai pierdut al doilea set 4-6 - și ai câștigat al treilea set 6-2.
  • Partea 2

Înțelegerea terminologiei
    Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 8
    1
    Înțelegeți ce înseamnă "tot" în tenis. "Toți" înseamnă în esență "ambii" în slangul de tenis. Dacă tu și adversarul tău ai făcut un punct, făcând 15-15, vei chema "15-toate". Același lucru pentru seturi. Dacă amândouă ați câștigat 3 jocuri, veți chema "3-toate" înainte de a bate.
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 9
    2
    Aflați sensul "iubirii". Și nu, nu vorbim de dragoste romantică sau chiar de platonică. În tenis, cuvântul "dragoste" se referă la un scor nul. De exemplu:
  • Dacă serviți și nu ați marcat niciun punct, dar adversarul dvs. are 2 puncte, veți numi "dragoste-30".
  • Același lucru pentru jocuri. Dacă ai câștigat 3 jocuri, dar adversarul tău nimeni nu vei spune "3-dragoste".
  • Dacă începeți un joc și nimeni nu are puncte, puteți numi "dragoste-tot" (sau "dragoste-tot", care este un sentiment frumos de a începe un joc cu).
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 10
    3
    Aflați termenii "deuce" și "avantaj". În tenis, când jucătorii sunt egali cu 40 de puncte într-un joc, se numește "deuce". Există două modalități de a rezolva o dublă - sau cine face următoarea victorie sau joacă "avantajele" (abreviat la "ad"). Aceasta înseamnă că jucătorul trebuie să câștige punctul de deducție, iar următorul.
    4
    Familiarizați-vă cu "ad-in" și "ad-out". Când câștigătorul câștigă avantajul, scorul este "ad-in" (avantajul, adică bătălia are avantajul). Atunci când receptorul câștigă unu, scorul este "ad-out". Dacă un jucător câștigă unu, dar apoi nu câștigă anunțul, scorul se întoarce la deducere.
  • De exemplu, dacă ați servit și amândouă ați fost la 4 puncte (40-40, sau deuce), atunci veți servi. Puneți ca să câștigați punctul de deducere trecând la "ad-in". Dacă faci următorul punct, câștigi jocul. Dacă pierzi, scorul se întoarce la unuce și adversarul tău are șansa să te bată și să treacă la "ad-out". În cazul în care adversarul îți pierde anunțul, se întoarce la domiciliu etc.
  • Sfaturi

• Este o alegere înțeleaptă să discutăm regulile de punctare când jucăm cu cineva pentru prima dată. Unii jucători doresc ca scorul să fie numit înainte de fiecare bătălie. Alții nu vor să se joace cu scorul standard. De exemplu, atunci când cineva joacă "fără avantaje", ele elimină necesitatea de a avea două puncte de avantaj atunci când ajung la 40 de ani.
    • Nu trebuie să păstrați scorul dacă nu doriți - adesea, chiar și doar "bouncing" (lovind mingea înainte și înapoi între jucători) poate fi la fel de distractiv ca un joc real.