Ping pongul este un joc distractiv și competitiv, dar nu toată lumea știe cum să păstreze punctele. Regulile sunt destul de simple. Aveți nevoie de un stilou și de hârtie pentru a vă asigura că nu pierdeți factura.

Imagine intitulată Păstrați scorul în Ping Pong sau tenis de masă Pasul 1
Decideți cine va servi mai întâi. În ping pong, unul dintre cei doi jucători va începe jocul servind. Puteți să aruncați o monedă sau să jucați piatră, hârtie sau foarfece pentru ao stabili. Cine bate, de asemenea, decide partea de la masa pentru a juca.
  • Imaginea intitulată Păstrează scorul în Ping Pong sau în Tenis de masă Pasul 2
    2
    Aflați regulile serviciului. Dacă ești primul jucător care trebuie să bată, trebuie să o faci urmând câteva reguli specifice.
  • În primul rând, țineți mingea în palma mâinii deschise și plate, paralelă cu masa.
  • Aruncați mingea și loviți-o când este suspendată deasupra mesei. Trebuie să se joace o dată în teren și una în adversar.
  • Puteți repeta serviciul numai în anumite condiții: dacă mingea atinge plasa înaintea câmpului adversarului, dacă celălalt jucător îl lovește înainte de revenirea pe teren sau dacă nu este gata.
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 3
    3
    Decideți câte seturi să jucați. În ping pong, un număr impar de seturi sunt întotdeauna jucate. Câștigă mai mult de jumătate din ele câștigă. De exemplu, dacă jucați la cele mai bune dintre cele șapte seturi, primul jucător care atinge 4 câștigă jocul.
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 4
    4
    Decideți dacă obțineți 11 sau 21 de puncte în fiecare set. Pentru a câștiga un set trebuie să obțineți un anumit număr de puncte. Majoritatea meciurilor sunt jucate în seturi de 11, dar puteți obține și 21, mai ales dacă doriți ca meciul să dureze mai mult.
  • Jucătorul care ajunge primul la 11 sau 21 de puncte, cu cel puțin 2 puncte de avantaj, câștigă setul. De exemplu, puteți câștiga un set de 11 la 9, dar nu de la 11 la 10.
  • În cazul în care un set ajunge la scorul de 10-10 sau 20-20, trebuie să continue pe termen nelimitat, până când un jucător nu obține două puncte și a câștigat o parte.
  • Imaginea intitulată
    5
    Aflați cum să evaluați dacă o minge este în interior sau în exterior. Este una dintre cele mai importante reguli de a păstra puncte în ping pong. Adesea, punctele sunt acordate deoarece mingea nu a revenit pe teren, ci pe partea de masă sau pe teren și, prin urmare, este considerată.
  • Metoda 2

Păstrează punctele
    Imaginea intitulată Păstrează scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 6
    1
    Marcați un punct când faceți acest lucru. Când începeți să jucați, scrieți punctele pe care le obțineți. În practică, faceți un punct atunci când păstrați mingea în joc mai mult decât adversarul tău.
    • Dacă adversarul tău nu poate lovi mingea pe care ai servit sau l-ai lovit, primești un punct.
    • Amintiți-vă că în ping pong trebuie să serviți mingea astfel încât să săriți în jumătatea câmpului, apoi în cea a adversarului. Dacă celălalt jucător pierde mingea, dar nu a revenit corect, nu înțelegeți.

• Imaginea intitulată Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 7
    2
    Marcați când pierdeți un punct. În ping pong puteți pierde puncte. Asigurați-vă că o marcați atunci când se întâmplă. Dacă comiți una dintre următoarele infracțiuni, pierdeți bursa.
  • Dacă pierdeți mingea.
  • Dacă trimiteți mingea la plasă și se întoarce în câmpul tău.
  • Dacă lovi mingea suficient de tare încât să nu o săriți pe masă.
  • Dacă atingi mingea înainte de a sări de pe partea ta a terenului.
  • În cazul în care mingea bounces de două ori pe teren.
  • Dacă mutați în mod accidental masa în timp ce jucați.
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul în Ping Pong sau tenis de masă Pasul 8
    3
    Schimbați serviciul. De fiecare dată când un punct se termină, trebuie să-l serviți din nou. În ping pong, serviciul se schimbă la fiecare două puncte.
  • De exemplu, imaginați-vă că sunteți primii care servesc la începutul jocului. Obțineți un punct după ce adversarul dvs. a ratat mingea și trebuie să repuneți din nou. Jocul continuă și este adversarul pentru a face un punct. Ați atins două puncte totale în joc.
  • Acum depinde de adversar pentru a servi. Veți continua să faceți acest lucru pentru două schimburi, atunci va fi rândul dvs. din nou.
  • Metoda 3

Câștigă jocul
    Imaginea intitulată Păstrează scorul în Ping Pong sau în Tenis de masă Pasul 9
    1
    Continuați să jucați până când un jucător atinge 11 sau 21 de puncte, cu o plumb în două puncte. Continuați jocul, punctând puncte. Setul continuă până când obțineți 11 sau 21 de puncte, în funcție de regulile pe care le-ați setat. Aveți nevoie de două puncte pentru a câștiga un set, astfel încât să nu puteți câștiga 11 la 10 sau 21 la 20.
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul în Ping Pong sau tenis de masă Pasul 10
    2
    Terminați meciurile din sold. Rețineți că, în cazul unei egalități între 10 și 10 sau 20 la 20, jocul continuă până la capătul amar. Continuați setul până când unul dintre jucători primește cel puțin două puncte înainte. De exemplu, un parțial se poate încheia cu un scor de 12 până la 10.
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul în Ping Pong sau în Ping-pong Pasul 11
    3
    Disputați un număr impar de seturi. În ping pong jucați seturi ciudate. Cine câștigă majoritatea pariurilor câștigă jocul. De exemplu, imaginați-vă să jucați cele mai bune dintre cele 5 seturi: primul jucător care câștigă 3 câștigă meciul.